عمارت سیزده چنار

موقعیت عمارت سیزده چنار :

منطقه یک تهران به وسعت ۶۴ کیلومتر مربع بر اساس سرشماری سال۱۳۹۰ دارای جمعیتی حدود ۴۴۰ هزار نفر می باشد.

این منطقه از طرف شمال به ارتفاعات دامنه جنوبی البرز و از جنوب به بزرگراه های چمران، مدرس، صدر و بابایی، از غرب به اراضی رودخانه درکه و از شرق به انتهای بزرگراه ارتش محدود می شود. محله های آجودانیه، اقدسیه، الهیه، زعفرانیه، سعدآباد، صاحبقرانیه، فرمانیه، قیطریه، کامرانیه، محمودیه، نیاوران، ولنجک و درکه از محلات منطقه ۱ بشمار می روند. البته همچنان سبزترین محله منطقه یک، درکه است. درکه ناحیه ای کوهستانی است، که از شرق به تپه های ولنجک از غرب به ارتفاعات حصارک، از شمال به ارتفاعات توچال و از جنوب به اوین منتهی می شود. عمارت سیزده چنار در وسط فضایی سبز در حال احداث است.

آب و هوا

برای درکه میانگین بارش بیش از ۴۳۰ میلی متر و ۲۴ روز بارش برف با میانگین دمای سالانه ۱۲٫۹ درجه سانتیگراد گزارش شده است.

رودخانه درکه در ارتفاعات ۳۸۰۰ متری از محدوده شیر پلا و ایستگاه پنج سرچشمه می گیرد. که ۵ کیلومتر حرکت رودخانه، جریان هوای کوهستانی را همراه خود به دره درکه سرازیر می کند. این جریان هوای کوهستانی موجب ایجاد یون مثبت، تصفیه هوا و خنکی این منطقه می شود. سرسبزی دره درکه نیز حاصل وجود همین رودخانه و جریان هوای تمیز است.

یکی از طرح های در دست احداث شهرداری تهران ساخت بلند ترین (پیاده راه) تهران است. این (پیاده راه) از ابتدای مسیر کوه پیمایی درکه آغاز می شود و با گذر از اوین و پل مدیریت به پارک گفتگو در مجاورت گیشا می رسد. در این طرح در دوطرف رودخانه مسیرهای پیاده روی همراه با فضای سبز و تفرجگاه در حال ساخت است. شبیه این طرح در حد فاصل محله ولنجک و زعفرانیه، البته با طول بسیار کمتر اجرا شده است. فاصله پیاده راه در حال احداث تا در غربی پروژه فقط حدود صد متر است.

دسترسی ها :

پروژه عمارت سیزده چنار، بر خیابان اصلی درکه، با فاصله ۷۰۰ متر از میدان دانشگاه بهشتی و ۱۳۰۰ متر تا میدان دانشگاه قرار دارد. فاصله بسیار نزدیک پروژه تا اتوبان چمران دسترسی به نمایشگاه بین المللی و باشگاه انقلاب و مراکز مهم خرید را بسیار ساده کرده است. از جمله با هفت دقیقه رانندگی به مرکز خرید پالادیوم و ۱۸ دقیقه رانندگی به مجتمع ارگ تجریش می رسیم.

مشخصات معماری پروژه :

مساحت زمین پروژه حدود ۳۵۰۰ متر است اما سطح اشغال ۸۵۰ متری ساختمان فرصت یک محیط سازی   بی نظیر را برای پروژه ایجاد می کند. ساختمان پروژه در چهارده طبقه احداث می شود که ۵ طبقه مشاعات و ۹ طبقه مسکونی خواهد بود.

جانمایی ساختمان پروژه در میانه زمین به نحوی است که امکان نورگیر عالی همراه با چشم انداز طبیعی و شهری برای تمامی واحدها را فراهم می کند. این فرصت برای هر واحد از دو جهت مختلف وجود دارد.

این جانمایی خاص در معماری پروژه و  استفاده از اختلاف سطح معابر شرقی و غربی موجب شده است که بنای اصلی بصورت یک قلعه مستقل دیده شود.

آپارتمانهای پروژه :

طبقات به صورت تیپ طراحی شده است و هر طبقه دارای دو واحد حدود ۲۱۰ متری، یک واحد حدود ۲۲۵ متری و یک واحد حدود ۲۶۰ متری است.

همه واحدها دارای سه خواب، سه سرویس، آشپزخانه دو بخشی، تراس وسیع با چشم انداز بی نظیر هستند. واحد دویست و پنجاه متری، دارای یک سوئیت مستقل نیز میباشد.

مشاعات :

در سازه عمارت سیزده چنار از تکنولوژی تمام بتنی (یوبوت) بهره گرفته شده است. این تکنولوژی، باضافه  استاندارد  استحکام، امکان سقفهای بلندتر و حذف کلیه ستونهای میانه ساختمان را فراهم می کند. حذف ستونهای دست و پاگیر فرصت بی نظیری در دل باز بودن داخل واحد ها، فضاهای مشاعی و پارکینگها را فراهم می کند. رانندگی و پارک خودرو در این شرایط بسیار ساده تر است. پارکینگ های طبقات مختلف از ورودی های مستقل استفاده می کنند. رانندگی در پیچهای مکرر و استرس زا را حذف کرده است. همچنین کلیه واحدها دارای دو پارکینگ اختصاصی هستند و تعدادی پارکینگ، اضافه نیز برای آینده در نظر گرفته شده است.پارکینگ ها ۱٫۸۰۰ مترمربع میباشند . برای هر آپارتمان ۲ واحد و تعدادی پارکینگ مهمان و کارواش، بارانداز و پارکینگ معلولین تعبیه شده است.

در همه طبقات محل کارواش، و پارکینگ معلولین و نیز در یکی از طبقات پارکینگ جهت بار انداز (تخلیه اثاث منزل) در نظر گرفته خواهد شد. اثاث کشی هیچگونه مزاحمتی در لابی ورودی ایجاد نخواهد کرد.

سالن اجتماعات و مهمانی ها ۱۷۰ متر با سرویس، رختکن و آبدارخانه میباشد.

انباری ها به تعداد واحدها و سرایداری و تاسیسات که جمعا ۳۷۵ متر مربع را دارا میباشد.

مجموعه ورزشی :

در این عمارت یک طبقه کامل ۸۵۰ متری به استخر، سوناهای خشک و تر، اطاق ماساژ و سرویس های مرتبط، سالن مهمانی با آشپزخانه، رختکن و سرویس های بهداشتی و … اختصاص داده شده است. این امکانات در طبقه منفی ۳، اما در ارتفاع هفت متری از کوچه سیزده چنار واقع شده، در نتیجه در تمام فصول دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد.

سالن ورزش ۸۷ متر مربع + سالن اسکواش ۷۰ متر مربع + استخر ۲۴۰ متر (جمعا حدود ۴۰۰ متر مربع) را در بر میگیرد.

اتاق کار شخصی :

در طبقات مشاعی، برای رفاه ساکنین تعدادی Home offices  طراحی شده است. این اطاق ها  از  چشم انداز به طبیعت اطراف و دید به لنداسکیپ مجموعه برخوردار بوده و برای بعضی از خریداران، اضافه بر واحد آپارتمانی قابل ارائه است تا فرصتی برای امور کاری و شخصی بدون وقت گذاشتن در ترافیک ایجاد کند.

لابی :

لابی عمارت سیزده چنار با ارتفاع ۵ طبقه، حدود ۱۷٫۵ متر بالاتر از کوچه سیزده چنار قرار رفته است. لابی همکف و طبقات ۱۱۲۰ متر (۵۳۰ متر در همکف و در طبقات از ۵۰ متر تا ۸۰ متر) میباشد. در بدو ورود از خیابان درکه، چشم اندازی حیرت انگیز و زیبایی را در جهات مختلف در مقابل بیننده قرار می دهد.

مساحت ۸۵۰ متری لابی به فضای سالن چند منظوره اسکواش(آمفی تاتر)، اتاق بیلیارد، فضای ملاقات ها، کافه گالری، چای خانه، کتابخانه، آبنما و محل (لابی من) توزیع شده است.

برای ورود پیاده به ساختمان، لازم است از روی یک پل عریض و به طول هفت متر عبور کنیم. این پل با ارتفاعی حدود چهارطبقه از روی یک void طولانی و سبز عبور می کند که به فرد احساسی از زیبایی و شکوه طبیعی می دهد.

فضای سبز :

نگاه به پروژه برای معماری و ساخت، از منظر حفظ و گسترش طبیعت بوده. در نتیجه فقط ۲۴% زمین به سطح اشغال بنا تخصیص پیدا کرده است. در نتیجه فضای سبز در چهار ضلع پروژه ایجاد شده است. به اضافه اینکه حیاط اصلی به صورت یک پارک زیبا طراحی شده. در این پارک وجود آبشار، آبنما، آلاچیق و جاده سلامتی و درخت کاری یک فرصت بینظیر برای زندگی در طبیعت را فراهم می کند. ضمن اینکه برای مجموعه حیاط دومی به وسعت بیش از هزار متر در روی بام پیشبینی شده است. این (roof garden) یک فضا دنج برای جمع های دوستانه و خانوادگی ساکنین ایجاد می کند. همچنین تمامی واحد ها دارای تراس های بزرگ بهمراه فلاور باکس های بزرگ می باشد، که طبیعت را بیش از پیش به محیط زندگی ساکنین نزدیک می کند. و همینطور به نمای برج یک پیوستگی سبزی با محیط درکه می دهد.

 نما :

نمای عمارت به جهت همگونی با طبیعت کوهستانی و دره سرسبز و نیز با توجه به قدمت پذیری و حس نوستالوژیک، آجری دیده شده است. ترکیب آجر و فضاهای سبز با خط نوشته ها، آب نماها، رواقهای ورودی، باکسهای گل و … از کل پروژه یک اثر هنری برای درکه ایجاد کرده است که الگوی ساختمانی برای زندگی در آینده تهران است.

پروژه عمارت سیزده چنار برجی با دکوراسیون طلایی و تجملات تکراری نیست. اما ساده و سبز است. یک رویا است. رویایی خاص برای افراد خاص. بعضی فرصتها تکرار شدنی نیستند.

مشاعات

واحد ۲۵۰ متری

واحد ۲۱۵ متری
واحد ۲۰۰ متری

This post is also available in: English